pre-algebra story problem  TOPIC_SOLVED

Simple patterns, variables, the order of operations, simplification, evaluation, linear equations and graphs, etc.

pre-algebra story problem

Postby Boni on Mon May 23, 2011 3:44 pm

I need help so I can help someone else:)

Brad wants to buy flowers for a friend with $33.00. The daisies are $1.00 each and th roses are $2.00 each. He buys 3 more daisies than roses. How much did the roses cost?
Boni
 
Posts: 1
Joined: Mon May 23, 2011 3:42 pm

Sponsor

Sponsor
 

Re: pre-algebra story problem  TOPIC_SOLVED

Postby Martingale on Mon May 23, 2011 4:24 pm

Boni wrote:I need help so I can help someone else:)

Brad wants to buy flowers for a friend with $33.00. The daisies are $1.00 each and th roses are $2.00 each. He buys 3 more daisies than roses. How much did the roses cost?



Let X=# roses
then how many daisies are there (in terms of X)?

What is the cost for the roses in terms of X?


then cost for roses + cost for daisies =33 (provides that Brad uses all 33 dollars)

solve for X...then multiply by 2
User avatar
Martingale
 
Posts: 363
Joined: Mon Mar 30, 2009 1:30 pm
Location: USA


Return to Pre-Algebra