Need help on Mixture problem (pecans & almonds)  TOPIC_SOLVED

Simplificatation, evaluation, linear equations, linear graphs, linear inequalities, basic word problems, etc.

Need help on Mixture problem (pecans & almonds)

Postby Mizu Kage on Tue Apr 07, 2009 3:17 am

Lynn sells pecans for $6.50 per kilogram and almonds for $9.10 per kilogram. How much of each kind should she mix to create 13kg of a blend that will be worth $8.10 per kilogram?

Could anyone help me solve this. I am really bad at math.
Mizu Kage
 
Posts: 1
Joined: Tue Apr 07, 2009 3:08 am

Sponsor

Sponsor
 

  TOPIC_SOLVED

Postby stapel_eliz on Tue Apr 07, 2009 11:23 am

Mizu Kage wrote:Lynn sells pecans for $6.50 per kilogram and almonds for $9.10 per kilogram. How much of each kind should she mix to create 13kg of a blend that will be worth $8.10 per kilogram?

To study the standard set-up and solution method for "mixture" type word problems, try here. :wink:

Once you have learned the basic terms and techniques, the following should make sense.

. . .kilograms of input:
. . . . .pecans: p
. . . . .almonds: 13 - p
. . . . .mix: 13

. . .price per kg of input:
. . . . .pecans: 6.5
. . . . .almonds: 9.1
. . . . .mix: 8.1

. . .price of input:
. . . . .pecans: 6.5p
. . . . .almonds: 9.1(13 - p)
. . . . .mix: ...??...

Complete the table. Sum the input costs, set equal to the output cost, and solve for the variable. Back-solve for the required values.

If you get stuck, please reply showing how far you have gotten. Thank you! :D
User avatar
stapel_eliz
 
Posts: 1705
Joined: Mon Dec 08, 2008 4:22 pm


Return to Beginning Algebra