proportional reasoning: find cheaper unit price  TOPIC_SOLVED

Simple patterns, variables, the order of operations, simplification, evaluation, linear equations and graphs, etc.

proportional reasoning: find cheaper unit price

Postby frankie10 on Sun May 30, 2010 3:52 am

if you buy lean ground beef from store A at $2.99/kg and at store B @ $0.34/100g
which store is cheaper.
frankie10
 
Posts: 24
Joined: Wed Jun 17, 2009 3:49 pm

Sponsor

Sponsor
 

Re: proportional reasoning: find cheaper unit price  TOPIC_SOLVED

Postby confused on Sun May 30, 2010 11:20 am

there are 1000 g in 1 kg
convert the units to the same thing like .34/100g=3.4/1000g=$3.40/1kg (by times 10 on both)
then compare
confused
 
Posts: 20
Joined: Sun Feb 22, 2009 10:07 pm


Return to Pre-Algebra

cron